Glavni trg 1
5271 Vipava
Vinoteka Vipava
Glavni trg 8
5271 Vipava
V veliki degustacijski dvorani Zavoda SloVino je 18. in 19. marca 2026 potekalo prestižno ocenjevanje Sommelier Selection 2026, na katerem so sommelierji in priznani vinski strokovnjaki iskali vina, ki se najbolje ujemajo s posameznimi sklopi jedi.
Letošnjega tekmovanja se je udeležilo kar 91 vinarjev, ki so skupaj prijavili 401 vino iz sedmih držav: Slovenije, Hrvaške, Italije, Madžarske, Avstrije, Francije in Čila. Ocenjevanje je potekalo pod budnim očesom šestih strokovnih komisij, v katerih je sodelovalo skupno 75 članov – sommelierjev višjih stopenj ter uglednih vinskih strokovnjakov.
Projekt je že 23. leto zapored organiziral Zavod SloVino v okviru Sommelier.si Academy v sodelovanju z Društvom vinskih svetovalcev Sommelier Slovenije.
Glavna nagrada pa v Lože pri Vipavi.Najvišje priznanje tekmovanja, naziv Best Producer 2026, je osvojil vinar Dušan Benčina iz Lož pri Vipavi. Kot zmagovalec je prejel tudi glavno nagrado – 300-litrski inox sod.
K skupni zmagi so pripomogla številna ocenjena vina iz kleti Benčina v različne kategorije, med njimi:
Vina Benčina so na voljo tudi pri nas v Lanthierijevem hramu. Prav tako je pomembno poudariti, da aktualna Županova penina Blanc de Noirs prihaja prav tako s kleti Benčina.
Ob tej izjemni nagradi iskreno čestitamo Dušanu Benčini za dosežen uspeh. Hkrati čestitke tudi vsem ostalim vinarjem in prejemnikom priznanj, ki s svojim delom soustvarjajo bogato vinsko zgodbo naše regije in širšega prostora. Želimo jim veliko uspeha tudi v prihodnje.
Projekt že 23. leto zapored organizira Zavod SloVino v okviru Sommelier.si Academy v sodelovanju z Društvom vinskih svetovalcev Sommelier Slovenije.